Upcoming Schedule



Past Tournaments

Tournaments in 2020

Summit League Tournament

25 April 2020   

DUAL MATCH v University of Nebraska at Omaha

19 April 2020   

DUAL MATCH v Drake University

17 April 2020   

DUAL MATCH v Illinois State University

11 April 2020   

DUAL MATCH v University of North Dakota

10 April 2020   

DUAL MATCH v Valparaiso University

05 April 2020   

DUAL MATCH v Oral Roberts University

03 April 2020   

DUAL MATCH v Virginia Commonwealth Univsersity

29 March 2020   

DUAL MATCH v Charlotte

28 March 2020   

DUAL MATCH v Rice University

27 March 2020   

DUAL MATCH v University of New Mexico

15 March 2020   

DUAL MATCH v Grand Canyon University

14 March 2020   

DUAL MATCH v Lamar University

08 March 2020    team win 4-0

Doubles with James Davis

Nicolas Mayr / Axel Vila Antuna: Win 6.1

Singles (2)

Carlos Patron Canal: Win 6.3 6.1

 

DUAL MATCH v Cal Poly

06 March 2020    team win 4-2

Doubles with James Davis

Antoine Noel / Joe Leather: Loss 6.4

Singles (1)

Antoine Noel: Loss 3.6 6.1 6.4

DUAL MATCH v Brighton Young University

29 February 2020    team win 4-3

Doubles with James Davis

Matheus Leite / Mateo Vereau Melende: Loss 6.4

Singles (1)

Sean Hill: Win 6-3 6-4

DUAL MATCH v University of Iowa

23 February 2020    team loss 4-3

Doubles with James Davis

Okonkwo / Will Davies - Loss 7-6(4)

Singels (2)

Joe Tyler - Win 6-1 6-2

DUAL MATCH v Colorado State University

21 February 2020    team win 7-0

Matt rested and did not play

DUAL MATCH v University of Utah

13 February 2020    team win 4-3

Doubles with James Davis

Russell Benkaim / Randy Cory - Loss 6-4

Singles

Franco Capalbo - Loss 6-3 6-2 6-2

DUAL MATCH v Air Force

07 February 2020    team win 4-0

Doubles with James Davis

Paul Hendrix / Jamie Bautista - Loss 6-2

Singles

Paul Hendrix - Win 7-6 6-1

DUAL MATCH v Utah State University

01 February 2020    team win 6-1

Doubles with James Davis

Acosta Felipe / Ruis Javier - Win 6-0

Singles

Acosta Felipe - 1-6 6-4 0(8) 1(10)

DUAL MATCH v University of Northrn Colorado

29 January 2020    team win 7-0

Doubles with James Davis

Julian Kenzlers / Kyle Pease - Win 6-1

Singles (1)

Kyle Pease - Win 6-3 6-2

 

DUAL MATCH v Weber State University

24 January 2020    team win 5-2

Doubles with James Davis

Brendan Barr / Arthur Serafim - Win 6-1

Singles

Kris Van Wyk - Win 6-4 3-6 0(7) 1(10)

DUAL MATCH v Metroolitan State University of Denver

24 January 2020 Dual    team win 7-0

Doubles with James Davis

Billy McDermott / Jack McDermott - Win 6-1

Singles

Daniel Llorente - Win 6-2 6-1

DUAL MATCH v Bryant University

23 January 2020    team win 7-0

Doubles with James Davis

Wilson Dong / Nick Lorenz Win 6-1

Singles (1)

Wilson Dong 5-7 3-6

DUAL MATCH v Wichita State University

18 January 2020    team win 4-3

Doubles with James Davis

Murkel Dellion / Marius Frosa - Win 6-4

Singles

Orel Ovil - Win 6-4 6-1

Tournaments in 2019

British Tour g2 - Sheffield

27 December 2019   S

Miles Groom - Win 6-2 6-0

Harry Collins - Win 6-1 6-2

Luke Johnson - Loss 6-3 6-1

British Tour g2 - Loughborough

20 December 2019   S

Llewlyn Bevan - Win 2-6 3-6

Robert Leck - Loss 3-6 6-3 10-8

Matt suffered from food poisoning

Winter County Cup, division 2

22 November 2019    team win

Edward Corrie (Hertfordshire)  7-6(10) 6-4 Loss

Neil John-Pauffley (Berkshire) 6-4 6-2 Loss

Elliot Farmer (Stafordshire) 6-2 6-3 Win

Doubles with James Davis

Neil Darren Bamford & Joshua Rose (Hertforshire) 7-6(4) 0-6 0-1(4) Win

Neil John-Pauffley & Marcus Willis (Berksssshire) 6-2 6-3 Loss

3rd match - opponents retired

 

 

Oracle ITA National Fall Championships

06 November 2019 Competition   D

Doules with James Davis

Franco Aubone & benjamin Hennested (US Uni ranked 6) 5-7 6-2 10-7 Loss

Pavel Motl & Stijin Slump 7-3 3-6 12-10 Win

Johannes Ingildsen & Brian Berduso (US Uni randed 4) 2-6 6-3 10-3 Win

Mountain Regional

16 October 2019 Competition   D Win

Doubles with James Davis

Barnett/Tran (BYU) - Win 8-4

Ciszewski/Dabic (UNLV) - Win 8-6

Lohse/Ridemar (Idaho State) - Win 8-0

Holis/Maggs (UNM) - win 6-4 6-4

Santibanez/Perez Bascon (Idaho) - Win 6-1 6-3

Singles

Buitrago (BSU) 6-3 6-1

All American

05 October 2019   

Singles

Sid Banthia (Wake Forest) Loss - 6-4 6-3

Axel Nefve (Norte Dame) Loss - 2-6 7-5 6-2

Doubles with James Davis

Jack Lin/Jackie Tang (Columbia) - Loss 6-3 3-6 1-0 (5)

Jacob Brumm/Yuta Kikuchi (California) - Loss 6-4 7-5

Fall Classic & Bobby Bayliss Invitational

20 September 2019    friendly

Gabriel Huber (Wisconsin) win 7-5 6-2

Fabien Salle (Louisssssssville) win 6-3 6-3

Matthew Terry (Cleveland State) loss 4-6 6-3 6-10

Spralak-Puk (Nebraska) 7-5 6-4

Doubles with James Davis

Opitz/Nouchi (Western Michigan) loss 6-4

Fu/Che (Notre Dame) win 6-2

Sculley/Parts (Wisconsin) win 6-3

British Tour g2 - Cumberland

19 August 2019   S Final

Ying Hou win 4-6 5-7

Freddie Davies win 1-6 2-6

Brandon Murph win 3-6 2-6

Callum Findley win 6-2 6-0

George Coupland loss 7-6(4) 1-6 4-6

 

British Tour g1 - Sutton

11 August 2019   S SF

Brandon Murphy  win 6-3 2-6 (10-8)

Nick Ghaznave win 6-0 6-0

Michael Shaw win 7-5 6-7(5) (10-0)

Sean Hodkin loss 6-0 6-3

Chiswick ITF

04 August 2019   S Not played

British Tour g2 - Ilkley

29 July 2019   S loss

Oliver Nolan - loss 6-3 6-1

County Cup, div 1 - Eastborne

22 July 2019   D team win

Played all doubles matches with James Davis:

Neil Bamford & George Coupland (Hertfordshire) - loss 6-3 6-3

Charles Broom & James Wilkinson - win 7-5 5-7 4-6

Neil Roskilly & David Stevenson - win 2-6 7-6(3) 3-6

Thomas Higgins & Henry Patten (Essex) - win 3-6 4-6

Ryan Peniston & David Wright - win 4-6 5-7

Joel Cannell & Richard Wire - win 6-3 5-7 6-7(8)

Oscar Cutting & Matthew Hough (Suffolk) - win 4-6 4-6

Jeremy Cowley & James Ling - win 3-6 2-6

Ben Jones & Matthew Kirby - win 7-6(3) 3-6 0-6

Jack Macfarlan & Joshua Paris (Middlesex) - win 3-6 6-1 3-6

Matthew Brooklyn & Louis Newman - win 4-6 2-6

Jordan Angus & Joshua Page - win 5-7 5-7

Tiarnan Brady & Christopher Lewis (South Wales) - win 4-6 6-0 retired

Callum Findlay & Joseph White - win 4-6 0-6 retired

Danny Flynn & Luke Simone - win retired

British Tour g1 - Nottingham

15 July 2019   S QF

Millen Hurrion - win 6-3 7-6(3)

Daniel Little - win 5-7 4-6

Mason Recci - loss 6-7(8) 6-3 6-7(2)

British Tour g2 - Felixstowe

10 July 2019   S loss

Tom Hands - loss 6.2 6.4

NCAA CHAMPIONSHIPS

16 May 2019 NCAA Championships    not played

SUMMIT LEAGUE TOURNAMENT

26 April 2019 Summit final    team loss 3-4

DUAL MATCH v University of New Mexico

21 April 2019 Summit    team win 4-3

DUAL MATCH v University of Nebraska

19 April 2019 Summit    team win 6-1

DUAL MATCH v University of North Dakota

14 April 2019 Summit    team win 6-1

DUAL MATCH v Illinois State University

12 April 2019 Summit    team win 6-1

DUAL MATCH v Oral Roberts University

06 April 2019 Summit    team win 5-2

DUAL MATCH v University of California Santa Barbara

31 March 2019    team loss 4-1

DUAL MATCH v Drake University

30 March 2019 Summit    team win 4-3

DUAL MATCH v Northern Arizona University

17 March 2019    team loss 4-3

DUAL MATCH v University of Texas

15 March 2019    Cancelled

DUAL MATCH v Boise State University

14 March 2019    Cancelled

DUAL MATCH v CAL POLY

10 March 2019    team loss 6-1

DUAL MATCH v UNLV

09 March 2019    team win 4-1

DUAL MATCH v University of Utah

03 March 2019    team loss 4-0

DUAL MATCH v Utah State University

01 March 2019    team loss 6-1

DUAL MATCH v Brigham Young University

23 February 2019    team loss 5-2

DUAL MATCH v Valpariso University

17 February 2019    team win 5-2

DUAL MATCH v University of Nebraska

09 February 2019    team loss 4-3

DUAL MATCH v Air Force Academy

01 February 2019    team win 7-0

DUAL MATCH v Weber State University

26 January 2019    team win 5-2

DUAL MATCH v Colorado State University

26 January 2019    team win 7-0

DUAL MATCH University Northern Colorado

23 January 2019 DUAL MATCH    team win 7-0

DUAL MATCH v Wichita State University

19 January 2019 Dual Match    team loss 5-2

Britsh Tour G1 - Loughborough

02 January 2019   S

Tournaments in 2018

Gopher Invite

02 November 2018   

ITA Regional Championship

15 October 2018   

ITA All-American Championships

01 October 2018   

Rice Invite

28 September 2018   

Penn Invite

14 September 2018   

British Tour - Cumberland

20 August 2018   S SF

Philip Sikman 7.5 7.6(5)   win

Charley Gregory   6.4 6.4 win

Josh Golding   6.4 6.4 win

George Davies   6.3 3.6 1.6

 

British Tour - Sutton

12 August 2018    SF (dubs) 1/16 (singles)

Doubles with James Davis

Chris Maguire & Matthew Short   6.1 6.2 win

Edward Hubner & Nicholas Nugent  2.6 5.7 win

James Markiewicz & Isaac Stoute   1.6 7.5 1.0 (5) loss 

Singles

Sergei Pogosian   7.6(4) 6.4   win

Adam Jones   3.6 4.6 loss

British Tour - Ilkley

30 July 2018   S RU

Results:

Matthew Hollingworth 6.2  6.3 win

Oliver Okonkwo (1) 5.7 6.3  6.2 win

Jordan Reed-Thomas 6.1  6.2 win

Matthew Clegg FINAL  4.6  6.3  6.4 loss

County Cup

23 July 2018   D Promoted

Results:  Matt played all matches with James Davis

Dominic Beesley & Joe Woolley  6.3  6.4 win   Lincolnshire

Edward Allinson & William Mason 7.5  6.3 win

Henry Beesley & David Scales 7.6(5)  6.2 win

Matthew Clegg & Jordan Reed-Thomas  6.1  5.7  6.4 win  Yorkshire

Andrew Atkinson & Fin Murgett 6.3  6.3 win

Joseph Gill & Joshua Gledden 6.3  6.2 win

Craig Evans & Luke Simeone 6.3  2.6  7.6(5) loss  South Wales

Tiarnan Brady & James Story 3.6  6.3 6.4 loss

Ricky Hernandez Tong & Matthew Story 6.7(5) 6.4 6.2 loss

Jack Long-Martinez & Alexander McNaughton  5.7  1.6 win Norfork

Will Davies & Thomas Fisher  6.7(5)  6.3  5.7 win

Daniel Wynne & Jonathan Wynne 1.6  2.6 win

Tom Colautti & Emile Hudd 7.6(4)  3.6  7.6(8) win  Surrey

Damian Rodriguez & Daniel Siddall 6.2  6.2 win

 

 

British Tour - Felixstowe

09 July 2018   S QF

Results:

Andrew Rozanov 6.3  6.3 win

Jamie Caprice 6.2  6.3 win

Tom Hands 7.5  6.1 loss

British Tour - West Worthing

25 June 2018   S R2

lost to Marcus Walters 3.6  6.3  6.2

DUAL MATCH v Valparaiso (Summit League Semifinal)

27 April 2018    team loss 4-3

DUAL MATCH vs South Dakota St.

22 April 2018 Dual Match    team win 7-0

DUAL MATCH vs New Mexico

20 April 2018 Dual Match    team loss 4-3

http://golobos.com/roster.aspx?path=mten

DUAL MATCH vs Nebraska-Omaha

14 April 2018 Dual Match    team win 6-1

http://www.omavs.com/index.aspx?path=mten

DUAL MATCH vs Boise State

12 April 2018 Dual Match    team win 4-1

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs Oral Roberts

06 April 2018    team win 7-0

DUAL MATCH vs UC Santa Barbara

01 April 2018 Dual Match    team loss 5-2

http://www.ucsbgauchos.com/sports/m-tennis/index

DUAL MATCH vs Wichita State

30 March 2018 Dual Match    team loss 4-3

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs San Diego

24 March 2018 Dual Match    team loss 6-1

http://www.usdtoreros.com/sports/m-tennis/usd-m-tennis-body.html

DUAL MATCH vs San Diego State

21 March 2018 Dual Match    team win 4-2

http://www.goaztecs.com/sports/m-tennis/sdsu-m-tennis-body.html

DUAL MATCH vs Weber State

10 March 2018 Dual Match    team win 5-2

DUAL MATCH vs Utah State

05 March 2018 Dual Match    team win 4-3

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs Illinois State

04 March 2018 Dual Match    team win 7-0

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs Nebraska

25 February 2018 Dual Match    team loss 4-3

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs BYU

24 February 2018 Dual Match    team loss 4-2

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs Drake University

18 February 2018 Dual Match    team loss 5-2

http://godrakebulldogs.com/roster.aspx?path=mten

DUAL MATCH vs Iowa

16 February 2018 Dual Match    team loss 5-2

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs Utah

11 February 2018 Dual Match    team loss 5-2

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs Air Force

10 February 2018 Dual Match    team win 5-2

http://www.denverpioneers.com/sports/m-tennis/sched/denv-m-tennis-sched.html

DUAL MATCH vs Valparaiso

27 January 2018 Summit    team win 4-3

DUAL MATCH vs UTSA

21 January 2018 Dual Match    cancelled

http://goutsa.com/roster.aspx?path=mten

DUAL MATCH vs Lamar

19 January 2018 Dual Match   S team win 6-1

http://www.lamarcardinals.com/roster.aspx?path=mten

Tournaments in 2017

Gopher Invite

03 November 2017   S Won 2/3

Regional at BYU

18 October 2017 Regionals   S 4th Round

Colorado State Open

19 September 2017 1   S QF

National Tennis Championships

27 August 2017   D Winner

National Tennis Championships

27 August 2017   S QF

Sutton British Tour

15 August 2017   S Last 32

Aegon Team Tennis Finals

22 July 2017   D Winner

British Tour Tunbridge Wells

19 July 2017   S QF

National Schools Team Tennis Tournament

12 July 2017   D 5th

Tournaments in 2016

Nike International, Nottingham

19 April 2016 G4   S QF

Connor Thomson (GBR) 6-3 6-2 win

Guy Stokan (DEN) 5-7 7-5 6-3 win

Guido Marson (ITA) 6-3 6-2 win

Anton Matusevich (GBR) 4-6 6-2 7-6 (6) loss

Nike International, Nottingham

19 April 2016 G4   D QF

Played with Louis Newman (GBR)

Guido Marson (ITA) / Andrea Thoresson (SWE) 6-3 6-1 Win

Aiden McHugh (GBR) / Connor Thomson (GBR) 6-2 4-6 (10-4) loss 

Namangan, Uzbekistan

19 March 2016 G3   S SF

Sergey Ksenzov (RUS) 6-2 6-1 win

Dhruv Sunish (IND) 6-3 7-6 (5) win

Hazem Naow (SYR) 6-3 6-4 loss

Namangan, Uzbekistan

19 March 2016 G3   D 1/16

Played with James Davis (GBR)

Yeongseok Jeong (KOR) / Clement Tabur (FRA) 6-2 6-3 loss

 

Tashkent, Uzbekistan

12 March 2016 G2   S 1/32

Adil Karimov (UZB) 6-1 6-0 win

David Bagrinovskiy (UZB) 6-1 6-0 win

Sergey Ksenzov (RUS) 6-0 6-3 win

Aliaksandr Liaonenka (BLR) 6-4 6-2 loss

Tashkent, Uzbekistan

12 March 2016 G2   D FINAL

Player with James Davis (GBR)

Nikshep Ballekere Ravikumar (IND) / Rudolfs Mednis (LAT) 6-2 6-7 (5) (10-7) win

Gustavs Lukstins (LAT) / Mikhail Sokolovskiy (RUS) 6-1 7-5 win

Louis Newman (GBR) / Kristjan Tamm (EST) 6-4 6-4 win

Sharobiddin Abzalov (UZB) / Khumoyun Sultonov (UZB) 7-6 (3) 4-6 (10-5) loss - final

 

Copenhagen Winter Cup

15 February 2016 G4   S SF

Linus Bergevi (SWE) 6-1 6-0 win

Kasper Elsvad (DEN) 7-5 6-4 win

Anton Matusevich (GBR) 3-6 7-5 6-4 win

Georgii Kravchenko (UKR) 6-3 7-5 loss

 

Copenhagen Winter Cup

15 February 2016 G4   D SF

Matches played with James Davis (GBR)

Zacharias Rasmusson (SWE)/Lukas Ridemar (SWE) 6-3 6-2 win

Linus Bergevi (SWE)/Anton Ornberg (SWE) 6-1 6-4 win

Johan Garpered (SWE)/Gilbert Jaeger (SWE) 6-4 1-6 (10-7)

India ITF Juniors

11 January 2016 G2   S 1/16

Digvijay Singh (IND) 1-6 6-2 6-4 win

Theertha Macherla (IND) 6-4 6-1 win

Yugal Bansal (IND) 6-1 6-0 win

Rian Pandole (IND) 6-2 6-2 win

Alex Solanki (IND) 7-5 0-6 6-2 loss

Chandigarh ITF Juniors

02 January 2016 G3   S 1/64

Aditya Vashist (IND) 7-6 (2) 6-4 loss

 

 

Tournaments in 2015

Nike Junior International Liverpool

16 November 2015 G5   S Last 16 retired

Ryan Gaskin (GBR) 6-3 6-3 win

Arnauld Destrebecq (BEL) 6-3 1-0 retired

Nike Junior International Liverpool

16 November 2015 G5   D SF

Played with James David (GBR)

Elliot Farmer (GBR)/Jamie Oakes (GBR) 7-5 6-1 win

Thomas Davies (GBR)/ Adam Jones (GBR) 6-3 6-3 win

Max Benaim (GBR)/ Konrad Fryze (POL) 6-4 6-2 loss 

ITF Belgium Heiveld Junior Indoor Cup

02 November 2015 G4   S 1/64

Lars Bijsterbosch (NED) 1-6 6-4 6-4 loss

ITF Austria Dornbirn Open

26 October 2015 G5   S SF

Andrea Pecorella (ITA) 7-5 7-5 win

David Samardzija (CRO) 6-3 6-7(4) 7-5 win

Grigory Potemkin (RUS) 6-1 6-4 win

Jakob Aichhorn (AUT) 6-3 6-4 loss 

ITF Austria Dornbirn Open

26 October 2015 G5   D Winner

Played with Adam Jones (GBR)

Evzen Holis (CZE)/ Dominik Langmajer (CZE) 6-4 6-4 win

Joel ALT (SUI)/ Jakub Paul (SUI) 5-7 7-5 (10-5) win

Gabriel Currlin (SUI)/ Yannik Steinegger 6-1 7-5 win

Louroi Martinez (SUI)/ Damien Wenger (SUI) walk-over

ITF Losinj Junior Cup

22 September 2015 G4   S 1/32

Martin Atanasov (BUL) 6-2 4-6 6-4 win

Ondrej Ctverak (CZE) 7-6(3) 6-3 loss

 

ITF Losinj Junior Cup

22 September 2015 G4   D SF

ITF Queenswood

02 September 2015 U18s   D QF

Played with Thomas Wright (GBR)

Finn Bass (GBR)/Charles Broom (GBR) walkover win

Ben Draper (GBR)/ Jack Draper (GBR) 6-4 6-4 loss

 

 

ITF Nottingham

02 September 2015 U18s   S 1/32

Jack Draper 6-4 6-4 win

James Davis 6-3 7-5 loss

ITF Nottingham

02 September 2015 U18s   D QF

Played with Thomas Wright

Louis Delcour (FRA)/ Raphael Lambling (FRA) 6-2 6-3 win

Emilis Rusakevicius (LTU)/ Feliksas Sakalauskas 6-2 6-3 win

Charlie Ridout (GBR)/ Matthew Story (GBR) walkover loss

 

LTA Mens County Week

02 September 2015 Men's   D Team

ITF Belfast

02 September 2015 U18s   S 1/16

Neil O'Connor (GBR) 6-2 6-2 win

James Davis (GBR) 6-3 6-4 loss

ITF Belfast

02 September 2015 U18s   D Final

Played with James Davis

Erik Carlsten (SWE)/ Morgan Lohan (IRE) 6-3 6-1 win

Albert Roglan (ESP)/ Carlos Tamarit (ESP) 7-5 6-4 win

Zeki Horoz (GBR)/ Damian Rodriguez (GBR) 6-4 7-6(3) win

Samuel Bothwell (IRL)/ Alexander Parker (GBR) 7-5 2-6 (10-8) loss  

ITF Dundalk

02 September 2015 U18s   S QF

Daniel Moloney (IRL) 6-0 6-1 win

Harry Butler (GBR) 6-3 6-2 win

Adam Jones (GBR) 7-5 6-0 loss

ITF Dundalk

02 September 2015 U18s   D SF

Played with James Davis

Cormac McCooey (IRE)/ Daniel Moiloney 6-4 7-6 (3) win

Bradley Buckland (GBR)/ Robert Leck (GBR) 4-6 6-1 (10-2) win

Damian Rodriguez (GBR)/ Rohan Sikka (GBR) 6-7(2) 6-4 (10-5) loss

LTA Nationals

23 August 2015 U16s   S 1/16

LTA Nationals

23 August 2015 U16s   D Winner

Contact

Contact Matt's manager on 07973-156566

or email at enquries@msummerstennis.com